scorecardresearch

nallıhan-çayırhan-aşure-bayramı

8 izlenme
Kategori Haber
Eklenme Tarihi 2 yıl önce
DilTürkçe
Açıklama
ÇAYIRHAN (BBB)- Nallıhan ilçesi Çayırhan( beldesi) mahallesinde, muharrem ayı dolayısıyla, Aşure geleneği bir bayram havasında sürdürülüyor.
Çayırhan mahallesi kadınları, birlikte eski emek mahallesi camisinde kazanlarda Aşureleri pişirerek, kılınan öğle namazının ardından cami çıkışı, caminin avlusunda kurulan sofralarda halka ikram ediliyor ve ardından da dua edilerek, Fatihalar gönderiliyor.
Mahalle sakini 83 yaşındaki Arif Özsoy amca, Çayırhan mahallesinde aşure geleneği, aşure bayramını geleneksel olarak sürdürdüklerini söyledi.
Özsoy, asırlardır süre gelen ve muharrem ayının aşure geleneğini, mahalle sakinleri olarak sürdürdüklerini ve böylesi güzel geleneği de gelecek kuşaklara aktarmak üzere halen çaba gösterdiğini belirtti.
Yaşlı Arif Özsoy amca, muharrem ayının önemli bir ay olduğunu ifade ederek, “İslam tarihinde muharrem ayı önemlidir. Nuh tufanı bu ayda olmuştur. Ker bela olayı bu ayda yaşanmıştır. Bunun için bizlerde bir dayanışma ve kaynaşma örneği göstererek, bu gelenekleri sürdürüyoruz” dedi.
Etiketler